Sertéshizlalás
A sertések jó egészségének elérése érdekében alapvető fontosságú, hogy a takarmányadag elsősorban szemestakarmányon alapuljon. Ezek kiválasztását nem csak a tenyésztő lehetőségei korlátozzák, hanem a gazdálkodás választott alternatívája is. Például az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint a takarmány-adag változatos összetételén túl a biogazdálkodási módban termelt takarmányok használatára helyezik a hangsúlyt.
Fehérjeforrások sertések számára
A megfelelően hőkezelt szójabab kiváló fehérjeforrás az elválasztott malacok és a szoptató kocák táplálásához. Azonban a megfelelő szójabab beszerzése, amelyet általában importálnak hozzánk, és ezen felül többnyire genetikailag módosítják, nagyon nehéz dió lehet a biogazdálkodók számára. A mi körülmények között jó alternatívája a szójának a borsó.
A takarmány-étrendben és a sertések számára felhasználható másik fehérjeforrást a repce feldolgozásából származó melléktermékek jelentik. A takarmányadagban a hagyományos takarmányok megengedett minimális hányada főleg fehérjetakarmányokból áll.
Az energiaforrást a gabonafélék jelentik
A sertés táplálkozásában a gabonafélék a fő energiaforrás. A gabonafélék összes fajtája közül a kukorica energiatartalma a legmagasabb. Forgács formájában használják, de felosztott termésből származó produktumként is felhasználható.
A mi körülményeink között az alapvető szemestakarmány a búza, de a sertések takarmányadagjában ezt nem szabad túl apróra aprítani. Megfelelő alternatíva a minőségi árpa is, amelynek magasabb rost- és fehérjetartalma van a kukoricához képest. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a zab is. Más gabonafélék közül a tritikálét is használják a sertés takarmányadagjában.
Például a mészkő alapú takarmánykeveréket, és a dikalcium-foszfát és a takarmánysó keverékét használják ásványi kiegészítőként a biogazdálkodásban.
A sertés táplálása legelőn
Noha a legeltetés jótékony hatással van a sertések egészségére, ennek elérése érdekében szükséges, hogy a takarmányadag elsősorban szemestakarmányon alapuljon.
A sertések legelőjének állomány-összetétele eltérő lesz a kérődzők számára kijelölt területétől.Például téli keverékeket (téli árpa, téli borsó, évelő fűfélék, téli búza és téli bükkös részarányával), tavaszi keverékeket (zab, vetőmag és borsó bevonásával) és lóherefüveket állítanak elő hizlaló sertések legeltetésére.
A legelőn a sertések táplálékigényeik nagy részét a növényekből és minden egyébből megtalálják, beleértve a természetben előforduló gyógynövényeket, gyökereket és különféle rovarlárvákat. Másrészt a sertéshúsból önellátók konyhai maradékokat is felhasználnak a mindenevő sertések hizlalására.
Kapcsolódó cikkek
24. augusztus 2021
2020 decemberében az országban ötvenhárom sertéstelep követett biogazdálkodási rendszert. Többségük feketelábú sertéseket tenyészt, melyek 1992 óta genetikai erőforrásnak minősülnek. A hasonlóképpen szívós és igénytelen göndör szőrű magyar mangalica is egyre népszerűbb fajta tenyésztőink körében.
25. május 2021
A Cseh Köztársaságban a tenyésztők apai fajtákkal (ezeket jelenleg főként a fehér apai, a Duroc és a Pietrain képviseli), beleértve azok szintetikus vonalait is (SL 34, SL 38, SL 48, esetleg SL 68), valamint anyai sertésfajtákkal dolgoznak.
18. május 2021
A kereskedelmi sertéstenyésztés egyaránt alkalmaz olyan fajtákat, amelyek szaporodási paramétereikkel és anyai tulajdonságaikkal tűnnek ki, valamint olyan fajtákat, amelyek jó növekedési képességet, ellenálló képességet és jó húsminőséget adnak át utódaiknak. A Sertéstenyésztők Szövetsége hibridizációs programjának keretében a tenyésztők anyai fajtákkal (a cseh fehér nemes és a cseh Landrace fajta) és apai fajtákkal dolgoznak.
19. június 2020
A sertések jó egészségének elérése érdekében alapvető fontosságú, hogy a takarmányadag elsősorban szemestakarmányon alapuljon. Ezek kiválasztását nem csak a tenyésztő lehetőségei korlátozzák, hanem a gazdálkodás választott alternatívája is. Például az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint a takarmány-adag változatos összetételén túl a biogazdálkodási módban termelt takarmányok használatára helyezik a hangsúlyt.
11. május 2020
A szabadon tartott gazdálkodástól a sertések fokozatosan zárt istállókba költöztek, amelyek a kereskedelmi gazdaságokban kifinomult istállózó kapacitássá fejlődtek, a technológiát nem csak az automatizált takarmányozási és öntözési rendszerekben, hanem a stabil környezet kezelésében is alkalmazva, A boldog állatoktól származó egészséges termékek iránti kereslettel összefüggésben azonban az ökológiai gazdálkodás tendenciái már régóta uralkodnak Európában, és így…
Kapcsolódó termékek
A1 START
Professzionális takarmány 12 kg élősúlyú elválasztott malacok számára, egészen a 12 hetes korig. Ideális elindítója a malacok növekedésének. E takarmány követi az A1 Mini hizlaló keverék, vagy a Pig UNI 15 koncentrátum etetését.
WEANING PELLETS
Indító takarmány malacok számára 10 napos kortól, a kocától való elválasztást követő 14. napig. A 2 mm-es szemcseméretű szerkezet biztosítja a problémamentes elfogadást és az elválasztási időszak átvészelését. Többek között tejsavót és hallisztet tartalmaz, amely biztosítja a malacok gyors növekedését.