A SERTÉSEK APAI FAJTÁI ÉS SZINTETIKUS VONALAK
A Cseh Köztársaságban a tenyésztők apai fajtákkal (ezeket jelenleg főként a fehér apai, a Duroc és a Pietrain képviseli), beleértve azok szintetikus vonalait is (SL 34, SL 38, SL 48, esetleg SL 68), valamint anyai sertésfajtákkal dolgoznak.
A hetvenes évek elején a vágósertéseket egy hibridizációs program keretében állították elő, amelynek lényege a hibridizáció hatásának célzott keresztezéssel történő kihasználása volt. Ezek főként három- vagy négyfajtás keresztezések voltak, ahol az alapot F1 generációs keresztezett kocák képezték, amelyekkel a magasabb hústermelésű fajták kanjait párosították. És mivel ezeket a kanokat a hízó malacok apjaként használják, ezeket a fajtákat apai fajtáknak nevezik. Nálunk az apai fajták alapjait ötven évvel ezelőtt a Hampshire és a belga Landrace fajtáit képviselő importált állatok fektették le.
Duroc
A Duroc fajtát az USA-ból hozták be hozzánk. Ezek a sertések közepes vagy nagy testalkatúak, nagyon szilárd felépítésűek, kompakt testfelépítéssel, meglehetősen robusztusak és erős a csontozatuk. A fajta jellegzetessége a rozsdavörös színű, gazdag színárnyalatú szőrzet. A fülük meglehetősen hosszú és félig lehajtott. A vágóállatok kifejezetten húshasznosítási típusúak minden fontosabb húsrész tekintetében. A hús minősége nagyon jó. A hústermelés mellett a Duroc-nál elvárt a nagyon jó növekedési teljesítmény és tápanyag-hasznosítás.
Hampshire
A Hampshire (H) fajtát először szintén az Amerikai Egyesült Államokból importálták. Közepes vagy nagy testalkatú, szilárd felépítésű, szilárd testalkatú és meglehetősen erős csontvázzal rendelkezik. A fej könnyebb, a fül pedig felfelé áll. A fajtára jellemző a mélyfekete szín, a lapockát és mindkét mellkast borító fehér nyereggel. Kifejezetten húsos haszontípus az összes legfontosabb húsrész tekintetében, jó húsminőséggel. Kiemelkedik jó növekedési teljesítményével, elfogadható a tápanyag-átalakítása.
Belga Landrace
A belga fajtájú tenyészsertéseket Belgiumból és az egykori NSZK-ból hozták be. Közepes vagy nagy testalkatú, erős, kellően robusztus csontozatú fajta. A fej könnyebb, a fül lehajlik. A döntő húsrészeket tekintve kifejezetten hús haszontípus, egészen a tarja farig tartó középső barázdájával. A fajta nagyon jó hizlalási teljesítménye miatt is megbecsült. A bőr és a sörték színe fehér.
A központi tenyésztésirányítás 1989 novembere utáni lazításával más apai fajtákat is behoztak, nevezetesen a fehér apai fajtát át és a Pietrain-t.
Fehér apai fajta
Az Angliából importált fehér apai fajta (BO) képviselte a Large White apai vonalat. A különbség a haszontípusban rejlik, ahol követelmény a kifejezetten száraz hús haszontípus, a tarja és hátszín középső barázdájával. A bőr és a sörték fehér színűek, a testalkat közepes vagy nagyobb, erős csontozattal (valamivel robusztusabb, mint az anyai vonalon). Az ellenőrzött paraméterek a nagyon jó növekedési képesség és kiváló tápanyag-átalakítás.
Pietrain
A Pietrain (Pn) fajta az egykori NSZK-ból került hozzánk, ahol egy modern, nagyobb testalkatú és stresszre nem hajlamos fajtát tenyésztettek ki. Jellemzően nagyobb hústermelésű apai fajta. Közepes vagy nagy testalkatú, erős, kellően robusztus csontozatú. A fej könnyebb, a fül pedig felfelé áll. A fajtára jellemző a fekete-fehér vagy foltos színezet. A tenyészállományba tartozó állatok kifejezetten húsos, száraz haszontípusúak, valamennyi fontos húsrész kiváló izomzatú, a farok tövében végződő középső tarja barázdával.
Szintetikus vonalak
A Duroc szilárd testfelépítése, a fehér apai kiváló hizlalási tulajdonságai és a Pietrain magas hústeljesítménye állt a szintetikus apai vonalak létrejöttének hátterében. A tenyésztők közössége ezért az SL 34 (BO x D, D x BO), SL 38 (D x Pn, Pn x D), SL 48 (BO x Pn, Pn x BO) illetve az SL 68 (H x Pn, Pn x H) nemesítő vonalakkal kezdett el dolgozni, amelyek lehetőséget nyújtottak a termelők és a feldolgozók igényeinek kielégítésére.
Kapcsolódó cikkek
24. augusztus 2021
2020 decemberében az országban ötvenhárom sertéstelep követett biogazdálkodási rendszert. Többségük feketelábú sertéseket tenyészt, melyek 1992 óta genetikai erőforrásnak minősülnek. A hasonlóképpen szívós és igénytelen göndör szőrű magyar mangalica is egyre népszerűbb fajta tenyésztőink körében.
25. május 2021
A Cseh Köztársaságban a tenyésztők apai fajtákkal (ezeket jelenleg főként a fehér apai, a Duroc és a Pietrain képviseli), beleértve azok szintetikus vonalait is (SL 34, SL 38, SL 48, esetleg SL 68), valamint anyai sertésfajtákkal dolgoznak.
18. május 2021
A kereskedelmi sertéstenyésztés egyaránt alkalmaz olyan fajtákat, amelyek szaporodási paramétereikkel és anyai tulajdonságaikkal tűnnek ki, valamint olyan fajtákat, amelyek jó növekedési képességet, ellenálló képességet és jó húsminőséget adnak át utódaiknak. A Sertéstenyésztők Szövetsége hibridizációs programjának keretében a tenyésztők anyai fajtákkal (a cseh fehér nemes és a cseh Landrace fajta) és apai fajtákkal dolgoznak.
19. június 2020
A sertések jó egészségének elérése érdekében alapvető fontosságú, hogy a takarmányadag elsősorban szemestakarmányon alapuljon. Ezek kiválasztását nem csak a tenyésztő lehetőségei korlátozzák, hanem a gazdálkodás választott alternatívája is. Például az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint a takarmány-adag változatos összetételén túl a biogazdálkodási módban termelt takarmányok használatára helyezik a hangsúlyt.
11. május 2020
A szabadon tartott gazdálkodástól a sertések fokozatosan zárt istállókba költöztek, amelyek a kereskedelmi gazdaságokban kifinomult istállózó kapacitássá fejlődtek, a technológiát nem csak az automatizált takarmányozási és öntözési rendszerekben, hanem a stabil környezet kezelésében is alkalmazva, A boldog állatoktól származó egészséges termékek iránti kereslettel összefüggésben azonban az ökológiai gazdálkodás tendenciái már régóta uralkodnak Európában, és így…
Kapcsolódó termékek
A1 START
Professzionális takarmány 12 kg élősúlyú elválasztott malacok számára, egészen a 12 hetes korig. Ideális elindítója a malacok növekedésének. E takarmány követi az A1 Mini hizlaló keverék, vagy a Pig UNI 15 koncentrátum etetését.
WEANING PELLETS
Indító takarmány malacok számára 10 napos kortól, a kocától való elválasztást követő 14. napig. A 2 mm-es szemcseméretű szerkezet biztosítja a problémamentes elfogadást és az elválasztási időszak átvészelését. Többek között tejsavót és hallisztet tartalmaz, amely biztosítja a malacok gyors növekedését.