A CSEH KÖZTÁRSASÁGBAN TENYÉSZTETT SERTÉSEK ANYAI FAJTÁI

A kereskedelmi sertéstenyésztés egyaránt alkalmaz olyan fajtákat, amelyek szaporodási paramétereikkel és anyai tulajdonságaikkal tűnnek ki, valamint olyan fajtákat, amelyek jó növekedési képességet, ellenálló képességet és jó húsminőséget adnak át utódaiknak. A Sertéstenyésztők Szövetsége hibridizációs programjának keretében a tenyésztők anyai fajtákkal (a cseh fehér nemes és a cseh Landrace fajta) és apai fajtákkal dolgoznak.

Fehér nemes (anyai vonal)

A fehér nemes fajta gyakorlatilag az összes tenyésztési és hibridizációs program sarokköve világszerte. A Cseh Köztársaságban ez alkotja a legnagyobb fajtatiszta populációt, amelyet anyai pozícióban használnak a Landrace fajtával való keresztezés során, hogy F1 generációs kocákat hozzanak létre, amelyek a vágósertések anyái.

A fehér nemes sertést 1926 óta tenyésztik nálunk, amikor bevezették a teljesítmény és az öröklődés hivatalos ellenőrzését. A főleg német nemes sertések és az Angliából származó Large White sertések behozatala segített a tenyésztés stabilizálásában. Kezdetben a fajta szaporodási teljesítményét és küllemét figyelték. A saját teljesítményvizsgálat bevezetése a hasított test összetételének javulását eredményezte, a húsos részek optimális arányával és a zsír arányának csökkenésével. Amikor a nyolcvanas években végrehajtott hibridizációs programban differenciált tenyésztést kezdtek alkalmazni, a fehér nemes sertést anyafajtának minősítették. A kiváló szaporodási teljesítmény elérése az alomban lévő életképes és kiegyensúlyozott malacok magas számával együtt logikusan elsődleges követelménnyé vált az anyai vonal tenyésztésében. Emellett a gyors növekedésre és a kiváló takarmányhasznosításra is figyelmet fordítottak, átlagos izomzat és hústeljesítmény mellett.

1989 után számos nagy fehér sertés behozatalára került sor, elsősorban Angliából, de Dániából, Svédországból és Franciaországból is. A sertéstenyésztés irányítását, beleértve a törzskönyv vezetését is, a Sertéstenyésztők Egyesületére bízták, amely részt vett a tenyésztési program korszerűsítésében. Az 1999. január 1-jén indított program keretében bevezetésre került a nagy fehér fajta új tenyésztési stratégiája. Ez magában foglalta a termékenység beépítését a tenyészérték becslésébe, a szupertenyészvonalak létrehozását és a külső megjelenés értékelésének új megközelítését.

A szupertenyészvonal létrehozásának célja az volt, hogy javuljon a fehér nemes fajta termékenységének növekedése. A termékenység szempontjából legmagasabb tenyészértékkel rendelkező kiválasztott populációban a teljesítményellenőrzést kiterjesztették további tulajdonságokra, mint például az egyéni születési súly, az ösztrogén lókusz genotípusa, a kocák anyai tulajdonságainak pontszámai és az ellés hossza órákban kifejezve.

A tenyésztésre szánt állatok kiválasztásakor előnyben részesítették a nagy testalkatot, azaz a megfelelő marmagasságú és megfelelő testközéphosszúságú egyedeket. Egy másik kritérium az emlőmirigy és a csecsszám volt. A szupertenyészvonalban a minimális csecsszámot az emlőtelepek mindkét oldalán 8/8-ban határozták meg, amelynek mindkét nemben jelen kell lennie. A nemi jellegre is nagy figyelmet fordítottak mindkét nemnél, és nem utolsó sorban a végtagok kialakulására és működésére, amelyek a hosszú életre hajlamosító tényezők. Tekintettel a tenyésztés új irányára, a fehér nemes fajtára a cseh fehér nemes (ČBU) elnevezést kezdték használni. Az e fajtába tartozó állatokra jellemző a nagyobb vagy kifejezetten nagy testalkat, a könnyebb fej, felálló füllel, a finomabb, de szilárdabb csontozat, valamint a szilárd felépítés és a magas fokú stressztűrés. A bőr és a sörték színe fehér. A szülői vonalakat nagyon jó szaporodási teljesítmény, kiváló növekedési teljesítmény, nagyon jó tápanyag-hasznosítás, optimális hústermelés és jó húsminőség jellemzi.

Landrace

A Landrace a második legelterjedtebb fajta világszerte. Az anyafajták közé tartozik, és ez határozza meg a tenyésztését is. Ma a fő kiválasztási kritérium a felnevelt malacok száma vagy az eladott vágósertések száma. Gyakorlatilag a világ összes tenyésztési programja az alom egyensúlyára, a malacok vitalitására, illetve az anya tejhozamára összpontosít. A szaporodáson kívül a Landrace fajtáknál fontos a nagy testalkat, megfelelő testközéphosszal. A nagyon jó növekedési képesség természetes dolog.

A cseh Landrace (CL) tenyésztésének alapjait az 1960-as évek elején Lengyelországból, Kanadából, Németországból, Svédországból, majd később főként Dániából és Norvégiából importált tenyészsertések teremtették meg. A hetvenes évek óta a fajtát sikeresen alkalmazzák F1 generációs keresztezett kocák előállítására (a fehér nemes fajtával) a termelő tenyésztőtelepek számára. A hibridizációs programban még mindig a két alapvető anyafajta egyikeként használják, kiváló szaporodási teljesítményt, az alomban az élve született malacok nagyobb számát és magas növekedési rátát várnak tőle.

A húsminőségi hibák (puha, sápadt és vizes hús – PSE) előfordulása során az 1970-es években a vágóhidakon megállapították, hogy ez a stressz-pozitív egyedek tenyészállományban történt felhasználásának az eredménye(recesszív homozigóták a halotán lókuszban). Nemcsak a stresszre hajlamos állatok felderítésére, hanem a stresszre hajlamos állatok eltávolítására is alkalmazták a halotán-tesztet, amely sikeres volt, és hozzájárult a helyzet javulásához.

A Cseh Landrace sertéseket nagyobb testalkat, finomabb, ám szilárd csontozat és könnyű fej jellemzi. A fülük lapított és viszonylag hosszú. Finomabb, de szilárd felépítésűek lehetnek, és a stresszel szemben nagyfokú ellenálló képességgel rendelkeznek. Bőrük és a sörtéik színe fehér. Nagyon jó szaporodási tulajdonságokkal és magas növekedési rátával rendelkeznek, nagyon jó a tápanyag-hasznosításuk és a hústermelésük.

Kapcsolódó cikkek

24. augusztus 2021

2020 decemberében az országban ötvenhárom sertéstelep követett biogazdálkodási rendszert. Többségük feketelábú sertéseket tenyészt, melyek 1992 óta genetikai erőforrásnak minősülnek. A hasonlóképpen szívós és igénytelen göndör szőrű magyar mangalica is egyre népszerűbb fajta tenyésztőink körében.

25. május 2021

A Cseh Köztársaságban a tenyésztők apai fajtákkal (ezeket jelenleg főként a fehér apai, a Duroc és a Pietrain képviseli), beleértve azok szintetikus vonalait is (SL 34, SL 38, SL 48, esetleg SL 68), valamint anyai sertésfajtákkal dolgoznak.

18. május 2021

A kereskedelmi sertéstenyésztés egyaránt alkalmaz olyan fajtákat, amelyek szaporodási paramétereikkel és anyai tulajdonságaikkal tűnnek ki, valamint olyan fajtákat, amelyek jó növekedési képességet, ellenálló képességet és jó húsminőséget adnak át utódaiknak. A Sertéstenyésztők Szövetsége hibridizációs programjának keretében a tenyésztők anyai fajtákkal (a cseh fehér nemes és a cseh Landrace fajta) és apai fajtákkal dolgoznak.

19. június 2020

A sertések jó egészségének elérése érdekében alapvető fontosságú, hogy a takarmányadag elsősorban szemestakarmányon alapuljon. Ezek kiválasztását nem csak a tenyésztő lehetőségei korlátozzák, hanem a gazdálkodás választott alternatívája is. Például az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint a takarmány-adag változatos összetételén túl a biogazdálkodási módban termelt takarmányok használatára helyezik a hangsúlyt.

11. május 2020

A szabadon tartott gazdálkodástól a sertések fokozatosan zárt istállókba költöztek, amelyek a kereskedelmi gazdaságokban kifinomult istállózó kapacitássá fejlődtek, a technológiát nem csak az automatizált takarmányozási és öntözési rendszerekben, hanem a stabil környezet kezelésében is alkalmazva, A boldog állatoktól származó egészséges termékek iránti kereslettel összefüggésben azonban az ökológiai gazdálkodás tendenciái már régóta uralkodnak Európában, és így…

Kapcsolódó termékek

A1 START

Professzionális takarmány 12 kg élősúlyú elválasztott malacok számára, egészen a 12 hetes korig. Ideális elindítója a malacok növekedésének. E takarmány követi az A1 Mini hizlaló keverék, vagy a Pig UNI 15 koncentrátum etetését.

WEANING PELLETS

Indító takarmány malacok számára 10 napos kortól, a kocától való elválasztást követő 14. napig. A 2 mm-es szemcseméretű szerkezet biztosítja a problémamentes elfogadást és az elválasztási időszak átvészelését. Többek között tejsavót és hallisztet tartalmaz, amely biztosítja a malacok gyors növekedését.